מדרשת בן גוריון

דף הבית >> ישובי נגב >> כפרי >> רמת הנגב >> מדרשת בן גוריון

מדרשת בן גוריון

מדרֶשֶת בן-גוריון היא יישוב קהילתי בקרבת קיבוץ שדה בוקר שברמת הנגב, בין באר שבע למצפה רמון, ובו מוסדות חינוך ומחקר. בשנת 1962 החלה בניית המבנים הראשונים במקום, ובשנת 1962 נפתח בית ספר שדה שדה בוקר, והונחה אבן הפינה למדרשה, לפי חזונו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון:

Cquote2.svg

אני חולם על מעין אוקספורד עברי בנגב, מעין יבנה עברית, מודרנית... יהיה זה מקום של יצירה רוחני, החל מגן הילדים ועד המחקר המדעי...

Cquote1.svg
– דוד בן-גוריון בטקס הנחת אבן הפינה למדרשה, 6 באוקטובר 1963

המדרשה שימשה מאז הקמתה כמרכז לימוד ומחקר, בעיקר של הנגב אך גם בנושאים אחרים. המדרשה הוקמה כתאגיד ממשלתי "מדרשת שדה בוקר" מתוקף חוק חוק בין גוריון, התאגיד היה הבעלים של היישוב וטיפל בכל הנושאים המוניציפליים. משנת 2003 הוכרז המקום כישוב (בדומה לכול ישוב אחר בארץ) במסגרת המועצה האזורית רמת נגב . במדרשת בן-גוריון נמצאת אחוזת הקבר של דוד ופולה בן-גוריון. כשנפטרה אשתו פולה, רכש דוד בן-גוריון עבורה חלקת קבר על צוק המשקיף אל עבר בקעת צין ומצוק הצינים. דוד בן-גוריון עצמו נקבר על הצוק לצד אשתו על פי בקשתו, בניגוד לנורמה המקובלת - קבורה בהר הרצל שבירושלים. את הקבר עצמו בנה בנימין לוי, חברו הטוב של בן-גוריון.

 
לייבסיטי - בניית אתרים